Rada Stanu

Encyklopedia PWN

terroryzm
[łac.],
różnie umotywowane, najczęściej ideologicznie, planowane i zorganizowane działania pojedynczych osób lub grup, podejmowane z naruszeniem istniejącego prawa w celu wymuszenia od władz państwowych i społeczeństwa określonych zachowań i świadczeń, często naruszające dobra osób postronnych; działania te są realizowane z całą bezwzględnością, za pomocą różnych środków (nacisk psychiczny, przemoc fizyczna, użycie broni i ładunków wybuchowych), w warunkach specjalnie nadanego im rozgłosu i celowo wytworzonego w społeczeństwie lęku.
minerał, uwodniony uranylofosforan miedzi Cu[UO2|PO4]2 · 10H2O;
TUC
[ti: ju: si:],
Trades Union Congress, Kongres Związków Zawodowych,
bryt. centrala związkowa, zał. 1868;
terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, w Ameryce Środkowej, na Oceanie Atlantyckim, na północ od Haiti, w południowo-wschodniej części archipelagu Bahamów, rozdzielonych cieśn. Turks na 2 grupy: Turks na wschodzie i Caicos na zachodzie;
metrol. jednostka kąta płaskiego stosowana w wojskowości, równa kątowi widzenia odcinka 1 m z odległości 1 km;
umowa, kontrakt,
w polskim prawie cywilnym czynność prawna, polegająca na zgodnym oświadczeniu woli 2 lub więcej stron (kontrahentów), złożonym w celu wywołania określonego skutku prawnego (np. przeniesienia własności rzeczy), zwłaszcza ustanowienia stosunku prawnego (np. dzierżawy), zmiany lub zniesienia istniejącego stosunku prawnego (np. zmiana warunków najmu).
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia